wszystkie ogłoszeniawg. Województwa kryteria:
22 Październik 2016 (sobota)      Imieniny obchodzą: Abercjusz, Filip, Halka, Kordula, Kordelia, Przybysława, Sewer
Producent Taśm pakowych z nadrukiem

Licytacje komornicze mogą stanowić nie lada gratkę dla ludzi o małych zasobach finansowych. Można na nich nabyć za śmieszne pieniądze naprawdę ciekawe przedmioty. Ale jak jest naprawdę?

Na czym polegają licytacje komornicze.
Nieruchomość bądź ruchomość zajęta przez komornika zostaje przeznaczona do licytacji. Odbywa się ona zawsze publicznie, w obecności i pod nadzorem sędziego oraz w obecności komornika. Podmiotem sprzedającym jest sąd. Pierwsza licytacja zwykle rozpoczyna się od 3/4 wyceny. W przypadku gdy nie znajdzie się kupiec, na następnej aukcji cena wynosi 2/3 oszacowanej wartości. Jeżeli i na tym etapie nie uda się sprzedać majątku, przechodzi on na własność wierzyciela. Do licytacji może przystąpić każdy uczestnik aukcji, pod warunkiem, że wpłaci wadium wynoszące 10 proc. ceny towaru, bądź nieruchomości. Termin licytacji powinien być podany do wiadomości publicznej. W przypadku ruchomości i nieruchomości o wartości poniżej 50 tys. zł informacja pojawia się na sądowej tablicy ogłoszeń. Dla nieruchomości o wartości przekraczającej 50 tys. zł wymagane jest umieszczenie ogłoszenia w prasie lokalnej.

Uwaga na zaległości podatkowe?
Przed 10 grudnia zakup na licytacji mógł być obciążony pewnym ryzykiem. Obecnie (od 10 grudnia 2005 roku) nabywca nieruchomości na licytacji komorniczej nie odpowiada za zobowiązania podatkowe poprzedniego właściciela. Oznacza to, że nieruchomość kupuje się wolną od wcześniejszych obciążeń. Istnieją wyjątki od tej zasady, ale są bardzo nieliczne (np. pozostaje w mocy służebność drogi koniecznej). Pojawić się może jednak inny problem. Często bowiem mieszkanie jest licytowane wbrew woli poprzedniego właściciela. Załóżmy, że kupimy już nasze upragnione mieszkanie. Jednak co mamy zrobić z poprzednimi właścicielami? Zgodnie z ustawą nie możemy wyrzucić ich na bruk, musimy znaleźć mieszkanie zastępcze dla poprzednich lokatorów. Także formalnie możemy być właścicielami mieszkania, ale co z tego, jeśli będą trudność w zamieszkaniu w nim. Ponadto były właściciel może zaskarżyć licytację do sądu i proces może ciągnąć się latami, zanim wprowadzimy się do naszego mieszkania.

Komentarze

Nowy Komentarz
Podpis

Komentarz

Ekotasmy - taśmy z nadrukiem  |   Cypr - Forum Polonii