wszystkie ogłoszeniawg. Województwa kryteria:
28 Październik 2016 (piątek)      Imieniny obchodzą: Juda, Szymon, Tadeusz, Wszeciech

Jeżeli przepisze notarialnie mieszkanie na dziecko czy komornik może je zająć za moje długi?

W takiej sytuacji komornik nie będzie mógł skierować egzekucji bezpośrednio do tego mieszkania, ponieważ wyjdzie ono z Pana majątku. Jednakże w tym wypadku ruch będzie należał do wierzycieli. Mogą oni wystąpić z powództwem o uznanie za bezskuteczną w stosunku do nich takiej czynności prawnej jeżeli została ona dokonana z ich pokrzywdzeniem a dłużnik działał ze świadomością pokrzywdzenia a osoba trzecia o tej świadomości wiedziała lub mogła się dowiedzieć( art. 527 kodeksu cywilnego).
Jest to tzw. Skarga pauliańska. Kodeks doprecyzowuje, że za czynność dokonaną z pokrzywdzeniem wierzycieli uznać należy taką czynność prawną na skutek której dłużnik stał się niewypłacalny lub niewypłacalny w stopniu wyższym niż był przed dokonaniem tej czynności. Wierzyciele nie muszą w tej sytuacji udowadniać, że osoba trzecia, która korzyść uzyskała wiedziała o świadomości dłużnika, ponieważ, jak mówi art. 527 §3 kc, jeżeli korzyść uzyskała osoba pozostająca z dłużnikiem w bliskim stosunku, domniemywa się, że osoba ta wiedziała, iż dłużnik działał zze świadomością pokrzywdzenia wierzycieli. Wierzyciel, względem, którego czynność prawna dłużnika została uznana za bezskuteczną może się zaspokoić wprost z przedmiotów majątkowych, które wyszły z majątku dłużnika.

Komentarze

Nowy Komentarz
Podpis

Komentarz

~gość 1 dodane: 2013-08-16 23:39 odpowiedz
Czy obowiązuje jakiś czas na złożenie skargi pauliańskiej po przepisaniu przez dłużnika spadku na córkę lub syna
~Gość dodane: 2013-03-16 15:08 odpowiedz
Pomocy ! Nie wiem co robic, moja mama chce wykupić mieszkanie gminne,czy jesli to zrobi to komornik może jej je zabrać? Zaznacze że zadłużenie jest dość spore a wykup jest z bonifikatą i nie można go sprzedać przez 5 lat, czy mogła by je przepisać na mnie ?
~bonia dodane: 2013-02-26 10:27 odpowiedz
czy komornik moze zajac mieszkanie ktore przepisze chrzesniakowi zadluzenie jest 18 tys.
~upierzonywaz dodane: 2013-02-01 11:21 odpowiedz
No tak, bo to będzie zbycie się majątku w celu uniknięcia spłaty długu. Skarga pauliańska i po sprawie, nie pomoże darowizna czy notarialne przepisanie. Dobrze by było żeby pani wiedziała co komornik może wziąć dziecku jak/jezeli pojawi sie na mieszkaniu. Może podlinkuje pani art. tutaj który może nieco światła na ten temat rzucić http://e-prawnik.pl/wiadomosci/informacje/za-dlugi-komornik-zajmie-nawet-psa.html
~aneta dodane: 2012-11-12 10:40 odpowiedz
a czy komornik może przejąć testament w ktorym dostałem mieszkanie po zmarłym chrzestnym
~Gość dodane: 2012-03-28 00:22 odpowiedz
witam mam pytanie czy komornik moze zająć mieszkanie spóldzielczo własnościowe które odziedziczyłam po zmarłej mamie(mama nadal figuruje w spółdzielni jako właściciel)nieprzepisałam go ani nieodzucilam spadku jestem jedyną spatkobiercz
~Witalis dodane: 2010-01-21 19:47 odpowiedz
Dodam, że do zakresu skargi pauliańskiej należy także możliwość zaskarżenia bezczynności dłużnika przy dochodzeniu przez niego przysługujących mu praw i wierzytelności, gdy ta bezczynność uniemożliwia zdobycie odpowiedniego majątku.

Ekotasmy - taśmy z nadrukiem  |   Cypr - Forum Polonii